КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ
Уважаеми клиенти, добре дошли в уеб- сайта на Клинична лаборатория към УМБАЛ”Св.Ив.Рилски”, София. Екипът от специалисти в лабораторията има за цел да Ви предостави висококвалифицирано, бързо и съобразено с принципите на добрата медицинска практика обслужване.
ДОБРЕ Е ДА ЗНАЕТЕ
§ Как да се подготвите за изследвания на кръв и урина?
Когато Ви предстои да се изследвате е необходима да отидете в лабораторията сутрин на гладно.Повечето от лабораторните показатели се повлияват след прием на храна.Препоръчително е в деня преди изследването да вечеряте по-рано и по-малко мазна храна.
При изследване на урина се изследва прясно отделена урина –в обозначеното за това място в лабораторията.
При извършване на функционални изследвания свързани със събиране на 24 часова урина трябва да запишете количеството отделена и събрана урина за периода в милилитри (напр. – 1500 мл) и да донесете в лабораторията само част – до 300 мл от цялото събрано количество.Урината се пренася в химически чист съд – например в бутилка от минерална вода.
При нужда от спешни изследвания няма никакви условности.
§ Регистриране на пациента
В лабораторията се влиза първо в Регистратура Клинична лаборатория, означена с табела.Там става регистриране на пациента с име, записване на изследванията и издаване на бар-код етикети, които се залепват на епруветките на пациента.
§ Изследвания с талони от НЗОК
Талоните за клинично-лабораторни изследвания се издават от личния лекар или от съответен специалист.Необходимо е да се подпишете в долния десен ъгъл, където е обозначено “подпис: пациент”.
Здравно-осигурителния статус на всеки пациент се проверява на място.Не се приемат талони на здравно неосигурени пациенти.
Не се приемат талони с изтекъл срок – повече от 1 месец от датата на издаването.
§ Получаване на резултати
Резултатите на амбулаторните пациенти са дават в деня на изследването на Регистратурата на Клинична лаборатория, след 14ч.
Има и опция за on-line получаване на резултати от сайта на болницата.
При необходимост можете да се консултирате с лабораторен лекар.
§ Как и в какво се взема кръв
Кръв се взема чрез венепункция или капилярна кръв – от пръста.
Това се определя от вида на изследванията, особености и възраст на пациента, необходимо количество кръв.
Кръвта се събира в определени за даденото изследване епруветки- 1-5 на брой.
При венепункцията се използват игли и епруветки за еднократна употреба.
§ Какво трябва да правим след венепункцията
След вземането на кръв от вената ще получите тампонче памук напоено със спирт, което трябва да притискате за около 5 -10 минути на мястото на обождането без да го повдигате.След това ще сложите цитопласт даден Ви в лабораторията.
§ Кръвно-захарен профил
Означава няколко кратно вземане на кръв за изследване на кръвната захар в определени часове – три пъти на ден, четири пъти на ден или повече по преценка на назначаващия изследването лекар.
Първо вземане на кръв – винаги на гладно – сутрин(около 8-9ч.).Всяко следващо вземане на кръв се прави поне 2 часа след последният прием на храна.
За правилното тълкуване на изследването е от значение точното спазване на часовете за вземане на кръв, с които ще Ви бъдат изяснени при първото пробовземане.
Кръв се взема от вената или от пръста.